• Astma
  • Laringitis
  • Liječenje
  • Pleurisija
  • Simptomi
  • Upala pluća
  • Astma
  • Laringitis
  • Liječenje
  • Pleurisija
  • Simptomi
  • Upala pluća
  • Astma
  • Laringitis
  • Liječenje
  • Pleurisija
  • Simptomi
  • Upala pluća
  • Glavni
  • Simptomi

Aspirin za prehladu pouzdan je lijek u borbi protiv prehlade

  • Simptomi

Acetilsalicilna kiselina (aspirin) je nesteroidni lijek koji ima protuupalna, analgetička i antipiretička svojstva. Dostupno u gotovo svakoj opremi za prvu pomoć. Zbog svog složenog učinka na tijelo, acetilsalicilna kiselina se često koristi kod prehlade, kao i kod glavobolje. Najčešće se proizvodi pod imenom Aspirin.

  1. Učinci aspirina na prehladu
  2. Zašto aspirin treba uzimati s oprezom
  3. Acetilsalicilna kiselina za djecu
  4. Simptomi ozbiljnog razvoja alergije:
  5. Aspirin za prehladu tijekom trudnoće
  6. "Aspirin-Ups" ili redoviti Aspirin
  7. Kako uzimati redoviti aspirin
  8. Kompatibilnost aspirina s drugim lijekovima

Učinci aspirina na prehladu

Acetilsalicilna kiselina ima izražen antipiretički učinak. U stanju je povećati visoku tjelesnu temperaturu u kratkom vremenskom razdoblju. Pozitivan rezultat postiže se zbog činjenice da salicilati koji čine lijek utječu na centar termoregulacije tijela i povećavaju znojenje. Olakšanje se javlja 5-10 minuta nakon apsorpcije lijeka u crijevima.

Štoviše, acetilsalicilna kiselina ima snažno protuupalno djelovanje. Smanjuje simptome prehlade, ublažava hladnoću i bolove u kostima te smiruje glavobolju. Uz to, nakon uzimanja Aspirina dolazi do povećanja interferona u krvi, što pozitivno utječe na imunološki sustav i obrambene snage organizma. Zbog ovog svojstva acetilsalicilna kiselina je često uključena u složeno liječenje različitih virusnih bolesti..

Zašto aspirin treba uzimati s oprezom

Unatoč svojoj učinkovitosti, popularni lijek može izazvati mnoge ozbiljne nuspojave. Liječnici preporučuju oprezno liječenje acetilsalicilne kiseline i ne uzimajte je ako nije prijeko potrebno..

Aspirin je opasno uzimati na usta kod čira na želucu, jer može uzrokovati krvarenje i otvaranje čira. Iz istog razloga, ne smije se davati osobama s gastritisom. Osobe zdravog želuca ne bi trebale uzimati tabletu cijelu, već je prvo zdrobiti u prah. Pijte s puno vode. To minimizira štetne učinke acetilsalicilne kiseline na sluznicu želučanih zidova.

Aspirin može izazvati gušenje. To je rijetka pojava, ali takvi su slučajevi poznati. Osoba možda nije ni svjesna prisutnosti takve bolesti kao što je aspirinska astma - ovo je individualna netolerancija na acetilsalicilnu kiselinu. Nakon što lijek uđe u krvotok, trombociti počinju stvarati tvari koje uzrokuju simptome ozbiljnih alergija - gušenje, kašalj, bolovi u prsima. Što je veća doza lijeka, to je jači alergijski napad..

Alergije možda nisu tako ozbiljne. Simptomi su često manje ozbiljni i ograničeni su na košnice i svrbež na tijelu. Ako pacijent ima bronhijalnu astmu, moguće je oštro pogoršanje stanja i pogoršanje bolesti.

Acetilsalicilna kiselina razrjeđuje krv, pa se ne preporučuje osobama s poremećajima zgrušavanja. Nemojte kombinirati lijek s drugim nesteroidnim lijekovima.

Ako je moguće, najbolje je koristiti druge lijekove za snižavanje temperature, poput ibuprofena, nurofena ili paracetamola. Oni ne uzrokuju nuspojave aspirina i manje su opasni po zdravlje..

Acetilsalicilna kiselina za djecu

Aspirin je kontraindiciran u djece mlađe od 12 godina.!

Po dostizanju ove dobi uzimanje lijeka moguće je samo nakon dopuštenja liječnika. Jedna doza ne smije prelaziti 250 mg, dnevna doza ne smije prelaziti 750 mg.

Nekontrolirani unos acetilsalicilne kiseline može kod djeteta izazvati Reyeov sindrom. Ovo stanje karakterizira manifestacija ozbiljne vrućice, mentalnih poremećaja i prenapona intrakranijalnog tlaka. Između ostalog, ozbiljno se šteti zdravlju jetre, bubrega i dišnih organa..

Djeci je strogo zabranjeno davati Aspirin protiv vodenih kozica, ospica, gripe, herpesa i bilo kojih drugih virusnih bolesti, jer se može razviti teška alergijska reakcija. Prema statistikama, 20% takvih slučajeva je kobno. Razvija se edem mozga, jetra odbija, ponekad dolazi do anafilaktičkog šoka.

Simptomi ozbiljnog razvoja alergije:

  • povraćanje, mučnina;
  • dezorijentacija u prostoru;
  • mentalni napadi;
  • gubitak svijesti;
  • Jaka glavobolja;
  • febrilna zimica.

Često liječnici ne mogu odmah objasniti uzrok ozbiljnog stanja sve dok se ne ispostavi da je dan prije djeteta dobio tabletu aspirina.

Kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice i moguće alergijske reakcije, djeci je bolje davati analoge aspirina dizajnirane posebno za dječje tijelo i koji ne uzrokuju nuspojave. Kao antipiretičko sredstvo, djetetu se mogu davati Ibufen, Panadol, Efferalgan, Nurofen.

Aspirin za prehladu tijekom trudnoće

Pripravci s visokim udjelom acetilsalicilne kiseline kontraindicirani su u trudnoći. Oni mogu izazvati mnoge nuspojave, negativno utjecati na razvoj fetusa i zdravlje žene..

U prvom tromjesečju uzimanje aspirina kategorički je kontraindicirano, jer može dovesti do spontanog pobačaja ili izazvati ozbiljne malformacije u nerođene bebe. U tom razdoblju, za snižavanje temperature za prehladu, bolje je koristiti manje opasne lijekove, na primjer, isti paracetamol.

U posljednjim mjesecima trudnoće, kada su glavni organi nerođene bebe već formirani, acetilsalicilna kiselina neće uzrokovati razvoj nedostataka. Ali, unatoč tome, može negativno utjecati na opće stanje fetusa i tijek trudnoće..

Kada se uzme, moguć je razvoj plućne hipertenzije i, kao posljedica toga, kršenje izmjene plinova u plućima i protoka krvi u posudama nerođenog djeteta. Zauzvrat, kod žena se smanjuje ekscitabilnost maternice, što može dovesti do produljenja fetusa i problema tijekom poroda.

Liječnici preporučuju izbjegavanje aspirina tijekom trudnoće. A ako se takva potreba ipak pojavi, učinite to samo u drugom tromjesečju i ne više od 1 tablete dnevno, pod uvjetom da žena nema individualnu netoleranciju za ovaj lijek.

"Aspirin-Ups" ili redoviti Aspirin

Ako se pravilno koristi, acetilsalicilna kiselina neće imati negativan učinak na tijelo, već će, naprotiv, pomoći poboljšati dobrobit kod prehlade, ublažiti vrućicu i bolove u zglobovima.

Šumeći aspirin tijelo puno bolje podnosi. Nema toliko štetan učinak na probavni trakt kao klasične tablete aspirina. Liječnici preporučuju uzimanje "Aspirina Ups" za prehladu.

Aktivni sastojak ovog lijeka je acetilsalicilna kiselina, ali je u njoj u laganom, topljivom obliku. Jedna tableta sadrži 500 mg glavnog aktivnog sastojka. Sastav također sadrži pomoćne tvari, i to: limunska kiselina, aspartam, povidon, natrijev bikarbonat i karbonat, natrijev citrat. Uzima se lijek, prethodno otopljen u vodi.

Kod prehlade preporuča se uzimanje Aspirina Oopsa s askorbinskom kiselinom. Ne samo da će pomoći ublažiti vrućicu i normalizirati tjelesnu temperaturu, već će i dodatno ojačati imunološki sustav..

Kako uzimati redoviti aspirin

Acetilsalicilna kiselina u obliku običnih nešumećih tableta nadražuje sluznicu želuca, pa je nikada ne smije uzimati na prazan želudac. Prije uzimanja tabletu je bolje samljeti u prah i piti puno vode.

Treba se pridržavati doziranja. Za odrasle, ne smije prelaziti 250-1000 mg aspirina odjednom. Ne možete piti više od 3 g dnevno. Razmak između doza lijekova trebao bi biti najmanje 4 sata..

Na visokim temperaturama, aspirin se uzima jednom. Odrasli - 1 tableta, djeca starija od 12 godina - 0,5 tablete. Terapijski učinak javlja se 15-20 minuta nakon uzimanja lijeka.

Acetilsalicilna kiselina nije propisana ako su prisutne sljedeće kontraindikacije:

  • čir na želucu ili dvanaesniku;
  • individualna netolerancija;
  • nedostatak vitamina K u tijelu;
  • hemofilija (loše zgrušavanje krvi);
  • trombocitopenija (nizak broj trombocita);
  • dojenje;
  • 1. i 3. tromjesečje trudnoće, prenatalno razdoblje;
  • kronična bolest jetre ili bubrega;

Također, aspirin se ne smije uzimati ni za kakve virusne bolesti, uključujući gripu..

Kompatibilnost aspirina s drugim lijekovima

Acetilsalicilna kiselina se ne smije koristiti ili se smije raditi samo pod liječničkim nadzorom kada se koriste:

  • drugi lijekovi iz nesteroidne skupine;
  • heparin;
  • tiklopedina;
  • lijekovi koji potiču odvajanje mokraćne kiseline.

Acetilsalicilna kiselina smanjuje učinkovitost diuretika kada se uzima zajedno s njima.

Aspirin se ne smije koristiti u kombinaciji s metotreksatom, ako doza potonjeg prelazi 15 mg tjedno, kao ni s drugim razrjeđivačima krvi.

Trebali biste odmah prestati uzimati acetilsalicilnu kiselinu i posavjetovati se s liječnikom ako osjetite sljedeće simptome:

  • manifestacije kožnih alergija (urtikarija, svrbež);
  • grčevi u bronhima, kašalj;
  • krvarenje iz nosa, desni;
  • povraćanje pomiješano s krvlju;
  • gastrointestinalni poremećaji poput proljeva i podmazivanja bolova u trbuhu.

U slučaju predoziranja lijekom ili razvoja nuspojava, vrši se ispiranje želuca, a također se instalira kapaljka.

Acetilsalicilna kiselina učinkovit je lijek za prehladu. Pomaže u smanjenju temperature i ublažavanju prvih simptoma bolesti. Preporučuju se šumeće tablete za otapanje jer su manje agresivne na gastrointestinalni trakt i puno se bolje apsorbiraju.

Acetilsalicilna kiselina za prehladu - kako pravilno uzimati acetil na visokim temperaturama

Acetilsalicilna kiselina ili aspirin medicinski je proizvod koji pripada skupini GMP. Koristi se u liječenju raznih bolesti, uključujući prehladu. Lijek se proizvodi u obliku bijelih tableta, koje se potom mogu koristiti za liječenje bolesti srca i krvnih žila.

Djelovanje acetilsalicilne kiseline

Aktivne komponente acetilne kiseline utječu na znojne žlijezde, što rezultira njihovim radom intenzivnije. Acetilsalicil djeluje na upalna žarišta, uslijed čega se pacijent brže oporavlja. Također, lijek povećava otpor tijela na prodor patogenih mikroorganizama.

I premda je acetilsalicilna kiselina toliko korisna, morate shvatiti da je ovo lijek, pa ga ne možete nekontrolirano uzimati. Aspirin nadražuje želučanu sluznicu, pa će ljudi s čirima morati odustati od Aspirina. Također, utjecaj acetilsalicilne kiseline očituje se u obliku sposobnosti zadržavanja vode u tijelu.

Pod utjecajem Aspirina koagulabilnost krvi se smanjuje, pa ga morate prestati uzimati 7 dana prije zakazanog zahvata ili posjeta stomatologu.

Djeca trebaju biti posebno oprezna kada uzimaju lijek. Ako nekontrolirano uzimate tablete, možete izazvati bolest koja se naziva Reyeov sindrom. Karakteriziraju ga grozničavo stanje i mentalni poremećaji. U malih bolesnika može se povećati intrakranijalni tlak, mogu biti oštećeni jetra, bubrezi i dišni sustav. Uobičajena tableta Aspirin može utjecati na razvoj svih ovih problema. Dakle, nema potrebe davati lijek adolescentima i djeci, ali bolje je koristiti provjerene i sigurne antipiretičke lijekove.

Također je nepoželjno koristiti acetilsalicilnu kiselinu dok nosite dijete. Aktivne komponente lijeka mogu uzrokovati pobačaj i negativno utjecati na stanje djeteta. Aspirin također dovodi do razvoja protoka krvi kroz nos. Ako ste alergični na Aspirin, na koži se pojavi mali osip. U težim slučajevima uzimanje Aspirina može uzrokovati oticanje i zastoj disanja.

Ovdje su navedeni razlozi zbog kojih krvari nos.

U kojim je slučajevima propisano za prehladu

Aspirin je jedan od najčešćih lijekova u mnogim ljekarnama u zemlji. Koristi se kao lijek za mnoge patologije. Aspirin je izvrstan za uklanjanje zubobolje, glavobolje, zimice i problema sa srcem..

Također vam preporučujemo da pročitate upute za uporabu Kagocel tableta protiv prehlade u ovom materijalu..

Povijest primjene lijeka seže u davna vremena. Daleki preci koristili su tinkturu ili izvarak na bazi ledene kore, što je omogućilo da se riješe topline i boli. Nešto kasnije naučili su dobivati ​​salicilnu kiselinu iz grma spiree. Bayer je prvi tabletirani Aspirin proizveo krajem 19. stoljeća..

Aspirin je poželjno uzimati kod prehlade kada:

  • jaka glavobolja;
  • povišena temperatura;
  • zimica;
  • opća malaksalost.

Uz to, uzimanje Aspirina poželjno je kod povećane tromboze i nedovoljne opskrbe mozga i srca krvlju. Ako redovito uzimate lijekove, možete smanjiti rizik od srčanog udara, a također i acetilsalicilna kiselina smanjuje rizik od razvoja mrene..

Koje tablete od prehlade bez vrućice prije svega treba koristiti, pročitajte članak.

Također će biti zanimljivo znati koji se dobar antibiotik za prehladu za djecu može uzimati: https://prolor.ru/g/detskoe-zdorove-g/antibiotiki-pri-prostude-dlya-detej.html

Kako liječiti prehladu kod djeteta koje ima 1 godinu pročitajte ovdje.

Upute za uporabu: kako pravilno ispraviti

Aspirin je potrebno uzimati nakon jela. U tom ćete slučaju morati piti puno tekućine. To može biti uobičajena filtrirana voda ili mlijeko. Tada možete smanjiti negativni učinak Aspirina na želučanu sluznicu.

Ako uzimate lijek u obliku praha, tada ga treba otopiti u čaši tople vode. Što se tiče doziranja, izračunava se uzimajući u obzir dob i težinu pacijenta. Odrasli mogu uzimati po 1 tabletu odjednom, ali ne smije biti više od 3 tablete dnevno. Ali djeca od 2-3 godine uzimaju 100 mg otopine dnevno. Pacijenti mlađi od 7 godina - 200 mg dnevno. Ali za stariju djecu tipična je doza odraslih..

Kako uzimati tablete Cycloferon protiv prehlade, pročitajte ovaj članak.

Do danas, primjena Aspirina u liječenju prehlade ima određena ograničenja. To se posebno odnosi na djecu mlađu od 12 godina. Činjenica je da prilikom uzimanja ovog lijeka može uzrokovati razvoj ozbiljnog patološkog procesa, čiji je naziv Reyeov sindrom. Nastavlja s razvojem encefalopatije, oštećenja bubrega i jetre. Često takva bolest može dovesti do smrti djeteta. Stoga, prije davanja djetetu Aspirina, svakako se posavjetujte sa stručnjakom o tome.

Kako pravilno uzimati Paracetomol za prehladu, slijedite vezu.

Kombinacija uzimanja istovremeno s paracetamolom

NPP skupina uključuje Aspirin i Paracetamol. Oni aktivno utječu na simptome prehlade i SARS-a. Iz tog se razloga najčešće koriste za liječenje ovog određenog oblika bolesti..

Pomaže li Aspirin kod prehlade, pročitajte priloženu poveznicu.

Aspirin ima analgetički i antipiretički učinak, ublažava upalu. Pod djelovanjem sacilata, aktivno djelovanje hijaluronidaze se smanjuje. Uz to, stijenke krvnih žila postaju jače i inhibira stvaranje ATP. Aspirin također utječe na hipotalamus, što dovodi do smanjenja temperature. Acetilsalicilna kiselina se nalazi u mnogim protuupalnim lijekovima.

Sljedeći uobičajeni lijek nesteroidne skupine je Analgin. Ima iste funkcije kao i Aspirin. Uz to, natrijev matamizol u stanju je blokirati impulse boli. Naravno, protuupalni učinak Analgina niži je od učinka aspirina. Ali istodobno ne iritira želučanu sluznicu, već je još učinkovitiji u smanjenju vrućice.

Pročitajte i o tome je li moguće koristiti čepiće Viferon tijekom trudnoće.

Treći nesteroidni lijek je Paracetamol. Ima blagi protuupalni učinak, ali zbog svoje brze apsorpcije prilično nježno utječe na tijelo. Ima analgetički i antipiretički učinak, što odgovara svojstvima Aspirina. Paracetamol se aktivno koristi u sastavu simptomatskih lijekova za gripu i prehladu.

Video: pomaže li temperatura odrasloj i djetetu

Ovaj video će vam reći kako pravilno uzimati Aspirin.

Acetilsalicilna kiselina je učinkovit i istodobno široko korišten lijek u liječenju različitih bolesti, uključujući prehladu. Naravno, ima puno kontraindikacija i nuspojava, ali ako se pravilno uzme, možete naučiti snažno protuupalno i antipiretičko djelovanje. I ne biste trebali pomisliti da je Aspirin bezopasan lijek. Ako ga uzimate nekontrolirano, to je puno ozbiljnih komplikacija. Možda će vas zanimati i informacije o pravilnom uzimanju Amiksin gripe.

Aspirin za prehladu i gripu

Sav sadržaj iLive pregledavaju medicinski stručnjaci kako bi se osiguralo da bude što precizniji i stvarniji.

Imamo stroge smjernice za odabir izvora informacija i povezujemo samo s uglednim web mjestima, akademskim istraživačkim institucijama i, gdje je to moguće, dokazanim medicinskim istraživanjima. Napominjemo da su brojevi u zagradama ([1], [2] itd.) Poveznice na takve studije koje se mogu kliknuti.

Ako smatrate da je bilo koji naš sadržaj netočan, zastario ili na bilo koji drugi način sumnjiv, odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

  • Aktivni sastojci
  • Indikacije za uporabu
  • Obrazac za puštanje
  • Farmakodinamika
  • Farmakokinetika
  • Primjena tijekom trudnoće
  • Kontraindikacije
  • Nuspojave
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Uvjeti skladištenja
  • Rok trajanja
  • Farmakološka skupina
  • farmakološki učinak

Milijuni ljudi svake godine su pogođeni prehladom. Takvi neugodni simptomi kao što su začepljenje nosa, curenje iz nosa, upaljeno grlo, glavobolja, vrućica, hladnoća stavljaju ljude u krevet i prisiljavaju ih da poduzmu neke mjere kako bi se brzo riješili ovih manifestacija bolesti. Većina nas, posebno onih kojima ne trebaju bolovanja, ne žuri se posjetiti liječnika, već djeluje po principu "vlastitog liječnika", a najpopularniji lijek je aspirin. I u cijelom svijetu to je najprodavanija droga. Je li to točno i je li moguće piti aspirin kod prehlade i gripe?

Paracetamol, analgin, aspirin za prehladu

Prije uporabe ovog ili onog lijeka, morate razumjeti mehanizam njegovog djelovanja. Karakteristike lijekova koji udovoljavaju manifestacijama prehlade moraju sadržavati sljedeće zahtjeve i biti:

  • protuupalno;
  • antipiretik;
  • analgetik.

Paracetamol - njegov glavni aktivni sastojak, acetaminofen, utječe na procese termoregulacije i nježno uklanja vrućicu. Ovo je simptomatski lijek koji ne liječi, već olakšava stanje pacijenta..

Analgin - u samom nazivu "odsutnost boli" leži spektar njegovog utjecaja, ali to nije jedini farmakološki učinak. Također djeluje protuupalno i antipiretički..

Aspirin - pa možete li ga piti od prehlade? Više od stoljeća koristi se za smanjenje patnje pacijenta tijekom bolesti. U početku je iz kore drveta izoliran salicin za liječenje, koji je kasnije postao aktivna tvar ovog sintetskog agensa..

Sva tri lijeka imaju pravo na uklanjanje neugodnih simptoma prehlade i gripe..

Aspirin za gripu: zašto ne možete piti, koristi ili šteta

Opis lijeka

Mnogi se ljudi pitaju može li se Aspirin uzimati protiv gripe. Zapravo, liječnici kažu da je najbolje koristiti Aspirin za prehladu bez temperature, jer tada lijek neće imati tako štetan učinak na tijelo. Inače (ako uzimate Aspirin za prehladu s vrućicom), osoba može razviti izuzetno negativne komplikacije.

Sam aspirin smatra se prilično ozbiljnim lijekom, koji ne samo da ublažava upalu i bol, već također pomaže povećati vaskularnu propusnost i razrjeđivanje krvi.

Prednost uzimanja Aspirina za gripu je ta što je ovaj lijek bogat korisnim vitaminom C koji vrlo brzo može ojačati imunološki sustav bolesne osobe s progresivnom akutnom respiratornom bolešću.

Nakon uzimanja, Aspirin s ARVI-om brzo se apsorbira u probavnom sustavu i započinje svoj terapeutski učinak. Pomoću nje možete za samo par sati ukloniti glavobolju i bolove u mišićima, koji se često javljaju kod prehlade, ublažiti otekline, suzenje, kao i akutni upalni proces.

Važno je znati da je uzimanje Aspirina protiv gripe i prehlade dopušteno samo u ekstremnim slučajevima, kada osoba kod kuće nema drugih antipiretičkih sredstava ili sredstava za ublažavanje boli. Štoviše, zbog svoje visoke toksičnosti, pacijent se prije upotrebe mora svakako posavjetovati s liječnikom, jer Aspirin je samo lijek koji, ako se pogrešno uzme, može donijeti više štete nego koristi..

Farmakološko djelovanje i skupina

Farmakološke studije klasificiraju acetilsalicilnu kiselinu kao nesteroidni protuupalni lijek. Sastav lijeka ima:

  • Protuupalni učinak lijeka posljedica je učinka na procese koji se javljaju u žarištima upale..
  • Antipiretički učinak posljedica je snažnog utjecaja acetilsalicilne kiseline na središte termoregulacije hipotalamusa.
  • Analgetička svojstva povezana su s učinkovitim djelovanjem na središte osjetljivosti na bol u središnjem živčanom sustavu.

Acetilsalicilna kiselina propisana je za:

  • Glavobolja.
  • Neuralgija.
  • Prehlade.
  • Zimica.
  • Loša opskrba mozga i srca krvlju.
  • Povećana tromboza.

Ako redovito koristite Aspirin, tada će se rizik od srčanog udara i katarakte zamjetno smanjiti..

Acetilsalicilna kiselina zaustavlja aktivan rad enzima ciklooksigenaze, koji kontrolira sintezu prostaglandina u tijelu, a koji je odgovoran za stvaranje edema i hiperalgezije. Budući da se ne stvaraju prostaglandini, smanjuje se težina upalnog procesa i pirogeni učinak na središte termoregulacije.

Razni oblici acetilsalicilne kiseline pomažu smanjiti rizik od infarkta miokarda i učinkoviti su u primarnoj prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Dovoljno velike doze lijeka potiču izlučivanje mokraćne kiseline, ali istodobno povećavaju šanse za ozbiljna krvarenja tijekom liječenja antikoagulansima.

Acetilsalicilna kiselina ima ozbiljan farmakološki učinak kod prehlade, ali njezino uzimanje treba biti pod nadzorom liječnika.

Djelujte

Gripa je opasna infekcija koja može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Kod prvih znakova bolesti trebali biste ograničiti tjelesnu aktivnost i otići u krevet. Bolest se ne može prenijeti na nogama i liječenje mora započeti odmah. Uz gripu, antibiotici su beskorisni, trebate uzimati posebne antivirusne lijekove.

Nije uvijek pojava neugodnih simptoma poput vrućice, suhoće nosa, vrućice, suznih očiju, bolova u tijelu, curenja iz nosa, ukazuje na gripu. Takvi znakovi mogu biti kod prehlade koja se može liječiti Aspirinom. Lijek pripada nesteroidnim protuupalnim lijekovima.

Aspirin ima sljedeće učinke:

  • sredstva za ublažavanje boli;
  • antipiretik;
  • protuupalno.

Tijekom prehlade, Aspirin je koristan time što značajno olakšava stanje pacijenta i pomaže u smanjenju manifestacije neugodnih simptoma. Ovaj lijek ne zahtijeva recept i može se kupiti u bilo kojoj ljekarni. Ali ako se pacijentu dijagnosticira gripa, Aspirin neće raditi. Prije početka tečaja liječenja, trebate se posavjetovati s terapeutom. Liječnik će vam objasniti zašto ne možete piti aspirin s gripom.

Antipiretički učinak

Acetilsalicilna kiselina djeluje snažno antipiretički. Gotovo niti jedan lijek iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova ne može se usporediti s njim u pogledu snage njegovog antipiretičkog djelovanja..

Međutim, trebali biste biti svjesni da s virusnim infekcijama, koje uključuju gripu, nije uvijek potrebno boriti se protiv hipertermije..

S vrućicom od 38–38,5 °, u tijelu se stvara velika količina endogenog interferona, koji se bori protiv uzročnika bolesti. Ali čim se temperatura pod djelovanjem lijeka normalizira, sinteza interferona značajno se smanjuje, a njegova aktivnost smanjuje.

Istodobno, tijelo gubi sposobnost odoljenja infekciji, a rizik od komplikacija raste..

Za odrasle pacijente moderni liječnici ne preporučuju uzimanje antipiretičkih lijekova ako termometar nije dosegao 38,5 °. A kod djece ta brojka varira između 38,5-39 °.

Uz to, acetilsalicilna kiselina prilično naglo snižava tjelesnu temperaturu tijekom vrućice. To može uzrokovati slom, slabost kod bolesne osobe..

Što se tiče primjene ovog lijeka u pedijatriji, ograničenja njegove uporabe još su stroža..

Šteta aspirina s gripom

Uzimanje antipiretičkih lijekova tijekom gripe treba biti oprezan. Nekontrolirana upotreba takvih lijekova može izazvati neugodne posljedice. Stručnjaci smatraju da bi posebno Aspirin za gripu trebao biti tabu. To znači da ako sumnjate na takvu bolest, liječnik neće propisati takav lijek..

Za gripu je najbolje uzeti:

  • Paracetamol;
  • Ibuprofen.

Također se preporučuje uzimanje ovih lijekova u dozi. Kada upotrebljavate sirupe, praške i ljekovite čajeve, imajte na umu da oni najčešće sadrže Paracetamol. Ova činjenica mora se uzeti u obzir kako se ne bi predoziralo..

Ljudi koji su u opasnosti trebaju biti posebno oprezni:

  • buduće majke;
  • bolesnici s kardiovaskularnom patologijom;
  • osobe s plućnim problemima;
  • pacijenti nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara;
  • Mala djeca;
  • bolesnici s hipertenzijom.

Takvim se kategorijama ljudi savjetuje da se suzdrže od uzimanja Aspirina. Oni s pretilošću i dijabetesom također bi trebali biti oprezni zbog gripe i posebno njezinih posljedica. Oni također ne bi trebali uzimati ovaj lijek..

Iako je Aspirin učinkovit u slučaju visoke temperature i vrućice, ne biste trebali žuriti s uzimanjem. Preporuča se prvo posjetiti terapeuta kako bi se utvrdila točna dijagnoza. Ako je pacijent prehlađen, stručnjak će preporučiti ovaj lijek za ublažavanje vrućice. Kako biste izbjegli nuspojave, trebali biste strogo poštivati ​​dozu i slijediti upute terapeuta. Ako ne, tada će savjetovati zašto aspirin nije dopušten za gripu.

Zanimljiv video

Obrazac za puštanje

Za razliku od većine terapijskih kolega, Aspirin ima samo jedan oblik doziranja - tablete. Pakirani su u plastične posude ili blistere od 10 komada.

Važno je napomenuti da je zabranjeno liječenje ovim lijekom bez nadzora liječnika dulje od dva dana zaredom..

Indikacije i kontraindikacije

Danas se acetilsalicilna kiselina može koristiti za prehladu bez temperature, ali samo prema uputama terapeuta. Također, dodatne indikacije za uporabu ovog lijeka su:

  1. Sustavne jake glavobolje i migrene.
  2. Bolnost uzrokovana akutnim upalnim procesima u tijelu.
  3. Akutne upalne bolesti mišićno-koštanog sustava.
  4. Menstrualni ponavljajući bolovi u žena.
  5. Jaka zubobolja u odraslih.
  6. Bol koji se može pojaviti kod prehlade, uključujući bolove u uhu i nelagodu u grlu.
  7. Povećanje tjelesne temperature kod zaraznih bolesti kod odraslih.

Općenito, ovaj se lijek na neki način smatra univerzalnim analgetikom, ali treba imati na umu da se danas na farmakološkom tržištu neprestano pojavljuju novi lijekovi koji nemaju toliko štetan učinak na tijelo i njegove sustave..

Nažalost, ne mogu svi koristiti Aspirin za gripu, jer ovaj lijek ima mnogo važnih kontraindikacija za upotrebu, koje se ne mogu kršiti kako ne bi izazvale nuspojave.


Aspirin se često koristi za snižavanje tjelesne temperature kod zaraznih bolesti

Stoga se Aspirin za ARVI i gripu ne smije uzimati u sljedećim slučajevima:

  1. Sklonost osobe unutarnjim krvarenjima, kao i prisutnost već postojećih crijevnih krvarenja u tijelu.
  2. Pojedinačna netolerancija pacijenta na djelatne tvari ovog lijeka, kao i preosjetljivost na lijekove skupine NSAID. U tom se stanju pacijentu savjetuje da propiše sigurnije lijekove koji mogu eliminirati visoku temperaturu i bolnost koja se često javlja kod prehlade..
  3. Istodobno liječenje drugim moćnim lijekovima.
  4. Prisutnost bronhijalne astme u ljudi.
  5. Teške kronične bolesti. Među njima je važno napomenuti šećernu bolest, koja doslovno "pogađa" sve sustave u ljudskom tijelu. U ovom je stanju uzimanje lijeka kategorički kontraindicirano..
  6. Zbog vrlo visokog rizika od Reyevog sindroma, kao i zbog pogoršanja tjelesnih sustava, Aspirin se ne koristi za liječenje prehlade i gripe u djece mlađe od petnaest godina. Stoga je mnogo sigurnije koristiti tradicionalne antipiretičke lijekove poput Paracetamola, Ibuprofena ili Nurofena za ublažavanje vrućice i bolova kod djece mlađe od ove dobi. Dobro se podnose i rijetko uzrokuju nuspojave..
  7. Uz oprez i samo prema uputama liječnika, ovaj lijek treba koristiti za osobe koje pate od kroničnog zatajenja jetre i kronične bubrege.
  8. Starije bolesnike treba koristiti s oprezom..
  9. Akutne bolesti probavnog sustava, kao i kronične patologije tijekom pogoršanja. Posebno je opasno uzimati ovaj lijek kod čira na želucu..
  10. Razdoblje nakon nedavno podvrgnutog složenim operacijama krvnih žila i srca.

U kojim je slučajevima propisano za prehladu?

Aspirin je jedan od najčešćih lijekova u mnogim ljekarnama u zemlji. Koristi se kao lijek za mnoge patologije. Aspirin je izvrstan za uklanjanje zubobolje, glavobolje, zimice i problema sa srcem..

Povijest primjene lijeka seže u davna vremena. Daleki preci koristili su tinkturu ili izvarak na bazi ledene kore, što je omogućilo da se riješe topline i boli. Nešto kasnije naučili su dobivati ​​salicilnu kiselinu iz grma spiree. Bayer je prvi tabletirani Aspirin proizveo krajem 19. stoljeća..

Aspirin je poželjno uzimati kod prehlade kada:

  • jaka glavobolja;
  • povišena temperatura;
  • zimica;
  • opća malaksalost.

Uz to, uzimanje Aspirina poželjno je kod povećane tromboze i nedovoljne opskrbe mozga i srca krvlju. Ako redovito uzimate lijekove, možete smanjiti rizik od srčanog udara, a također i acetilsalicilna kiselina smanjuje rizik od razvoja mrene..

Opasnosti od aspirina za prehladu

Ne zaboravite da je acetilsalicilna kiselina lijek i da se ne može nekontrolirano uzimati.

Aspirin ima nadražujuće djelovanje na sluznicu želuca, pa ga ne treba uzimati zbog čira na želucu. Dugotrajna primjena lijeka može izazvati rak želuca. Ovaj lijek ima sposobnost zadržavanja vode u tijelu.

Aspirin smanjuje zgrušavanje krvi, pa biste ga trebali prestati uzimati najmanje tjedan dana prije planirane operacije ili posjeta stomatologu.

Djeca su u posebnoj rizičnoj skupini. Primjećuje se da nekontrolirani unos salicilata izaziva bolest koja se naziva Reyeov sindrom. Karakteriziraju ga nehotične groznice i mentalni poremećaji. U djece se intrakranijalni tlak može povisiti. Uz to mogu biti zahvaćeni bubrezi i jetra te dišni sustav. Sve ove probleme može izazvati čak i obična tableta aspirina za ARVI. Zbog toga liječnici ne preporučuju davanje aspirina djeci i adolescentima, te zamjenu drugim antipiretičkim lijekovima..

Unos aspirina od strane trudnica također je nepoželjan. Lijek može izazvati pobačaj i utjecati na razvoj fetusa. Uz to, aspirin provocira PPH..

Alergičari na aspirin reagiraju osipom i košnicom. U težim slučajevima može dovesti do oticanja i zastoja disanja..

Korist

Postoji nekoliko razloga zbog kojih uzimanje aspirina bez temperature i drugih znakova prehlade ili gripe može biti opravdano. Lijek se preporučuje koristiti u sljedećim situacijama:

  1. Zubobolja. Pola tablete stavljene na sam zub ublažit će bol.
  2. Bolovi u mišićima i zglobovima. Aspirin može pomoći u ublažavanju prehlade ili nakon iscrpljujućeg treninga.
  3. Migrena. Na početku napada uzmite 1 tabletu za smirivanje glavobolje..
  4. Grlobolja. Uzimanje lijeka smanjit će neugodne manifestacije bolesti.
  5. Bolesti venskog sustava. Proizvod dobro razrjeđuje krv, stoga se preporučuje za upotrebu kod tromboflebitisa i varikoznih vena.
  6. Kritični dani. Pijenje 1 tablete tijekom menstruacije pomoći će smanjiti bol.
  7. Prevencija vaskularne tromboze, moždanog udara i infarkta miokarda. Lijek sprječava zgušnjavanje krvi.
  8. Akne Čišćenje lica aspirinom može vam pomoći da se riješite akni i poboljšate boju dermisa.

Prehlada i gripa mogu se liječiti ovim lijekom, unatoč dostupnosti i niskoj cijeni. Važno je znati uzimati aspirin kod prehlade i ne predozirati se. Prije upotrebe, trebate se posavjetovati s liječnikom i upoznati se s popisom kontraindikacija.

Način primjene

Ovaj lijek je za oralnu primjenu. Najbolje ga je piti nakon obroka..

Prije uzimanja pilule, bolje ju je otopiti u čaši vode. Tako se bolje apsorbira i djelovat će brže..

Standardna dnevna doza za odrasle s visokom temperaturom je tri tablete dnevno. Maksimalna dnevna doza je do šest tableta.

Ako osoba pati od kroničnog zatajenja jetre ili bubrega ili je starija osoba, liječnik koji je liječnik mora nužno prilagoditi doziranje i odabrati ga za određenu osobu pojedinačno.

Trajanje lijeka ne smije prelaziti sedam uzastopnih dana. Nakon toga, osobi se savjetuje posjet liječniku. Ako je potrebno, odabrat će drugi lijek i produžiti terapiju.

Aspirin za djecu

Koji je antipiretik pogodan za djecu s akutnim respiratornim virusnim infekcijama i gripom? Aspirin nije lijek odobren za uporabu u djece. Njegovo imenovanje od treće godine moguće je samo iz strogih medicinskih razloga (u prisutnosti reumatoloških patologija) i pod nadzorom stručnjaka.

Uz to, Aspirin nije propisan za djecu, čak i ako postoje indikacije za uzimanje, ako postoje sljedeće bolesti:

  • povećana sklonost krvarenju;
  • ulcerativne i erozivne lezije sluznice probavnog trakta;
  • gastritis, gastroduodenitis (akutne faze);
  • patologija bubrega, jetre;
  • poremećaji normalnog zgrušavanja krvi.

Upotreba acetilsalicilne kiseline za djecu strogo je kontraindicirana tijekom razvoja gripe i drugih virusnih infekcija koje utječu na dišni sustav. Takva zabrana povezana je s povećanim rizikom od razvoja najopasnijeg stanja - Reyeova sindroma.

Ovu bolest karakterizira težina tečaja, visoki rizici od smrti. Javlja se pod utjecajem lijekova koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu, kada se uzima ako osoba ima virusne patologije poput rubeole, ospica, vodenih kozica, gripe.

Reyeov sindrom je patologija kod koje se javlja toksično oštećenje mozga i jetre osobe, na drugi način takva bolest naziva se hepatična encefalopatija. Istodobno se razvija masna infiltracija u stanice jetre, što dovodi do funkcionalnog zatajenja njezinog rada. Sa strane mozga postoji velika vjerojatnost razvoja edema, što može dovesti do teških oblika encefalopatije i smrti. Stoga se Aspirin ne može koristiti za ARVI..

Stoga se za borbu protiv virusnih patologija kod djece koriste drugi lijekovi, na primjer, na bazi paracetamola i ibuprofena. Ovi lijekovi pripadaju skupini nesteroidnih protuupalnih tvari, nemaju kontraindikacije tipične za acetilsalicilnu kiselinu.

Unatoč činjenici da dugotrajna primjena takvih lijekova također može izazvati rizik od razvoja želučanog ili crijevnog krvarenja, oni ne uzrokuju pojavu Reyeova sindroma.

Reyeov sindrom

Reyeov sindrom izuzetno je teška i često fatalna komplikacija terapije lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin i njegovi analozi). Međutim, razvija se samo kod virusne infekcije - gripe, vodenih kozica, rubeole, ospica.

Zbog toga je zabranjeno boriti se protiv dječje vrućice acetilsalicilnom kiselinom, unatoč popularnosti ovog lijeka u prošlosti..

Reyeov sindrom zahvaća dva vitalna organa - mozak i jetru. Naziva se i bijelom hepatičnom encefalopatijom..

U tom se slučaju u jetri bilježi masna infiltracija čiji je rezultat zatajenje ovog organa. Edem mozga vrlo je čest, što rezultira ozbiljnom encefalopatijom i često smrću.

Na Reyeov sindrom mogu se sumnjati po sljedećim simptomima:

  • Iznenadni nastup 4-6 dana nakon pojave virusne bolesti.
  • Mučnina, neukrotivo povraćanje.
  • Pospanost.
  • Konvulzije.
  • Promjena mentalnog statusa (uznemirenost ili letargija, blaga dezorijentacija, omamljenost, koma).
  • Hepatomegalija (povećana jetra).
  • Povećana razina jetrenih enzima u krvi (AsAt, AlAt).

Nažalost, mnogi roditelji još uvijek ne znaju zašto se Aspirin ne smije koristiti za virusne infekcije. A prodaja ovog lijeka bez recepta, u kombinaciji s ljubavlju prema samoliječenju, značajno povećava rizik od Reyevog sindroma..

Aspirin tijekom trudnoće i dojenja

Kako Aspirin, uzet tijekom trudnoće i dojenja, utječe na fetus u razvoju i dojilje? Acetilsalicilna kiselina lako prodire kroz placentnu barijeru, prisutna je u majčinom mlijeku.

Iz tog je razloga strogo zabranjena uporaba ovog lijeka tijekom trudnoće i dojenja..

Ipak, stručnjaci su mišljenja da jednokratna primjena tablete Aspirin tijekom HB ne povlači patološki učinak na bebu. Što se tiče dugotrajne, sustavne primjene ovog lijeka, laktaciju treba prekinuti.

Uzimanje bilo kakvih lijekova tijekom trudnoće, dojenja djece, zahtijeva prethodni liječnički savjet.

Nuspojava

Pogrešan režim doziranja, kršenje preporuka liječnika u vezi s primjenom ovog lijeka, može izazvati pojavu neugodnih reakcija iz različitih sustava ljudskog tijela.

Nuspojave korištenja Aspirina:

  • organi probavnog trakta: mučnina, nadimanje, pogoršanje u toku probavnih procesa, razvoj dispeptičnih poremećaja, pogoršanje postojećih kroničnih patologija (čir, pankreatitis, kolecistitis), pojava žgaravice, provokacija razvoja želučanog krvarenja, ulcerativne lezije sluznice;
  • CNS: glavobolje, vrtoglavica, zujanje u ušima, poremećena koncentracija, povećana brzina reakcije;
  • krvožilni sustav: velika vjerojatnost razvoja unutarnjeg krvarenja;
  • mokraćni sustav: razvoj akutnog zatajenja bubrega, oštećena bubrežna funkcija, isti se znakovi mogu primijetiti i iz jetre.

Kršenje režima doziranja lijeka može povećati vjerojatnost takvih reakcija. Da biste spriječili takav razvoj događaja, ne biste trebali uzimati Aspirin po vlastitom nahođenju. Ako je potrebno podvrgnuti se terapiji lijekovima pomoću acetilsalicilne kiseline, morate pažljivo slijediti medicinske preporuke i ne prekoračiti doze koje je naznačio liječnik, a također ne povećavati trajanje lijeka.

posebne upute

Da bi liječenje gripe Aspirinom bilo uspješno i donijelo očekivane koristi, trebali biste biti svjesni sljedećeg:

  1. Ne biste trebali uzimati lijek ako imate alergijsku reakciju, jer je može pogoršati.
  2. Zabranjeno je kombinirati uzimanje ovog lijeka s drugim jakim lijekovima bez liječničkog recepta..
  3. Da biste smanjili vjerojatnost razvoja nuspojava, ne trebate samostalno premašiti dozu lijeka..
  4. Tijekom provođenja terapije važno je redovito uzimati kliničke testove krvi, kao i analizu izmeta na okultnu krv. Pri prvom pogoršanju terapiju treba odmah prekinuti..
  5. Lijek može povećati sklonost krvarenju. To se mora uzeti u obzir tijekom ove terapije, ako će osoba obaviti operaciju, izvaditi zub itd..
  6. Djelatna tvar lijeka može smanjiti izlučivanje mokraćne kiseline. To, pak, može uzrokovati pogoršanje gihta kod pacijenta..
  7. Ne kombinirajte unos ovog lijeka s alkoholnim pićima, jer to može uzrokovati unutarnja krvarenja, a također oštetiti rad jetre..
  8. Terapeut uvijek treba pratiti čitav tijek liječenja.
  9. U slučaju da lijek ne pomaže u uklanjanju visoke temperature, tada je i dalje nemoguće premašiti doziranje..


Nemojte kombinirati upotrebu lijeka s alkoholnim pićima

Moguće komplikacije i predoziranje

Budući da je acetilsalicilna kiselina lijek, postoji mogućnost komplikacija zbog uzimanja i predoziranja:

  • Aspirin djeluje iritantno na gastrointestinalni trakt, stoga može izazvati čir na želucu, u rijetkim slučajevima, rak želuca.
  • Smanjuje zgrušavanje krvi.
  • Alergičari razvijaju karakterističan osip.
  • Krvarenje u želucu.
  • Mučnina, povraćanje.
  • Anemija.
  • Oštećenje bubrega i jetre.

Mora se imati na umu da su Aspirin i Paracetamol kontraindicirani u trudnica i djece mlađe od 14 godina..

Interakcije s lijekovima

Razlikuju se sljedeće značajke terapijske interakcije Aspirina s drugim lijekovima:

  1. Lijek pojačava ljekoviti učinak drugih protuupalnih lijekova.
  2. Aspirin povećava toksičnost u kombinaciji s heparinom i analgeticima.
  3. U kombinaciji s diureticima, Aspirin smanjuje njihov učinak.

Kombinacija uzimanja istovremeno s paracetamolom

NPP skupina uključuje Aspirin i Paracetamol. Oni aktivno utječu na simptome prehlade i SARS-a. Iz tog se razloga najčešće koriste za liječenje ovog određenog oblika bolesti..

Aspirin ima analgetički i antipiretički učinak, ublažava upalu. Pod djelovanjem sacilata, aktivno djelovanje hijaluronidaze se smanjuje. Uz to, stijenke krvnih žila postaju jače i inhibira stvaranje ATP. Aspirin također utječe na hipotalamus, što dovodi do smanjenja temperature. Acetilsalicilna kiselina se nalazi u mnogim protuupalnim lijekovima.

Sljedeći uobičajeni lijek nesteroidne skupine je Analgin. Ima iste funkcije kao i Aspirin. Uz to, natrijev matamizol u stanju je blokirati impulse boli. Naravno, protuupalni učinak Analgina niži je od učinka aspirina. Ali istodobno ne iritira želučanu sluznicu, već je još učinkovitiji u smanjenju vrućice.

Treći nesteroidni lijek je Paracetamol. Ima blagi protuupalni učinak, ali zbog svoje brze apsorpcije prilično nježno utječe na tijelo. Ima analgetički i antipiretički učinak, što odgovara svojstvima Aspirina. Paracetamol se aktivno koristi u sastavu simptomatskih lijekova za gripu i prehladu.

Gdje bih mogao kupiti?

Aspirin se koristi kao dežurno sredstvo za razrjeđivanje krvi pri visokom krvnom tlaku, kod glavobolje i kod vrućice. Odlikuje se niskom cijenom, dugim vijekom trajanja i visokom učinkovitošću. Slučajevi predoziranja aspirinom izuzetno su rijetki. Ovaj se lijek slobodno distribuira u cijeloj Ruskoj Federaciji bez recepta..

Mišljenje liječnika

Kako bismo bolje razumjeli je li moguće piti Aspirin protiv gripe, evo mišljenja stručnjaka:

  • Anatolij „Kao terapeut, ne preporučujem uzimanje Aspirina protiv prehlade, jer se danas proizvodi više od desetak učinkovitih antipiretičkih lijekova, koji će biti sigurniji za pacijenta i njegovo zdravlje. Zato kada se pojave prvi znakovi ARVI ili gripe, bolje je uzimati Paracetamol ili Nimesil ".
  • Victoria “Nitko ne zabranjuje uzimanje aspirina kod prehlade, ali to treba činiti vrlo pažljivo. Iz vlastitog iskustva reći ću da je bolje uzimati ovaj lijek protiv gripe koja nije popraćena vrućicom. Općenito, potrebno je zaustaviti svoj odabir upravo ovog lijeka kao krajnje sredstvo. To se posebno odnosi na liječenje djece ".
  • Daria “Već nekoliko godina u mnogim zemljama svijeta zabranjeno je uzimanje Aspirina, jer on, kao niti jedan drugi, pogoršava rad probavnog sustava i izuzetno se negativno odražava na stanje želučane sluznice. Iz tog razloga vjerujem da je uzimanje Aspirina protiv gripe daleko od najbolje opcije, jer danas, uz pomoć terapeuta, možete odabrati učinkovitije lijekove ".

Alternativa

Ako govorimo o antipiretičkim lijekovima, tada su sljedeći lijekovi alternativa Aspirinu:

  • paracetamol (Panadol, Efferalgan);
  • ibuprofen (Nurofen).

Budući da ti lijekovi pripadaju klasi nesteroidnih protuupalnih lijekova, oni također imaju nedostatke acetilsalicilne kiseline. Dugotrajno liječenje može prouzročiti čireve u gastrointestinalnom traktu ili utjecati na rad bubrega i povećati rizik od krvarenja. Međutim, ni paracetamol ni ibuprofen ne dovode do razvoja Reyeova sindroma..

Relativno nedavno, nimesulid (Nimesil) bio je među popularnim i snažnim antipireticima. Međutim, njegova je primjena u pedijatrijskoj praksi trenutno ograničena zbog toksičnih nuspojava..

Iako je ranije Aspirin bio omiljeni lijek terapeuta i pedijatra, danas su liječnici revidirali svoje stavove i ne preporučuju ovaj lijek protiv gripe i virusnih infekcija..


Aspirin za gripu je lijek koji treba izbjegavati iz više razloga. Aspirin je lijek koji ima analgetičko, antipiretičko i blago protuupalno djelovanje. Čak i prije 10-15 godina, ljudi ove različite dobi aktivno su koristili ovaj lijek kako bi se riješili glavobolje, bolova u mišićima, zglobovima i ostalim, kako bi smanjili povećana očitanja termometra nakon infekcije virusnim infekcijama. Do danas je dokazana šteta od ovog lijeka, pa je njegova upotreba vrlo ograničena..

  •         Prethodni Članak
  • Sljedeći Članak        

To Je Važno Znati O Kašalj

Laringitis i psihosomatika

  • Simptomi

Alergijsko oticanje nosa

  • Simptomi

Furacilin

  • Simptomi

Kako izliječiti grlobolju prilikom gutanja: najučinkovitiji lijekovi

  • Simptomi

Izrada klasičnog jaja od kašlja

  • Simptomi

Antibiotici za ARVI za djecu: popis najboljih

  • Simptomi

Što učiniti ako odrasla osoba ima soplje koji teče poput vode

  • Simptomi

Kako brzo izliječiti grlo kod kuće?

  • Simptomi

Islandska mahovina: ljekovita svojstva i kontraindikacije, najbolji recepti

  • Simptomi
  • Vježbe Disanja
Uzroci i metode za borbu protiv neugodnog mirisa nosa
Upala pluća
Upotreba pastile s medom i senfom za kašalj kod djece i odraslih, recepti za bronhitis i druge bolesti
Simptomi
Ljekovita svojstva lijeka flemoxin solutab za upalu pluća
Upala pluća
Kako rentgenska slika pluća djeteta djeluje i je li štetna?
Astma
Audiogram i audiometrija
Simptomi
Hoće li fluorografija utjecati na majčino mlijeko
Astma
Popis bronhodilatatornih lijekova: mehanizam djelovanja, indikacije za uporabu, nuspojave
Upala pluća
Grgljanje solju kod angine
Simptomi
Rak pluća
Astma
Pružanje hitne pomoći za plućno krvarenje
Upala pluća
Uzroci, simptomi i liječenje stenoze grkljana u odraslih i djece
Upala pluća
Nasonex: jeftini analozi koji zamjenjuju lijek i njihova usporedba s originalom
Pleurisija

Akutni Bronhitis

Pertusin (Pertussinum)
Staphylococcus aureus i akne na licu - postoji li veza i što učiniti s njima
Koja je razlika između antibiotika "Flemoxin Solutab" i "Flemoklav Solutab", sastava i što je bolje za dijete
Što učiniti ako su vam uši začepljene curenjem nosa
Kako liječiti limfne čvorove kod kuće kod odraslih
Angina kod djece (dopis)
Rotokan
Analozi Orasepta
Najjeftiniji i najučinkovitiji lijekovi za prehladu i gripu
Buka u uhu kod djece

Izbor Urednika

Ambrobene tablete - upute za uporabu
Astma
Udisanje s češnjakom i sodom
Laringitis
Koje će ljekovito bilje pomoći kod prehlade
Upala pluća

Podijelite Sa Prijateljima

Tko može grgljati slanu vodu i kako pravilno provesti postupak
Liječenje sinusitisa narodnim lijekovima
Povećanje limfnih čvorova na jednoj strani ispod čeljusti

Kategorija

AstmaLaringitisLiječenjePleurisijaSimptomiUpala pluća
Emfizem pluća moguće je vidjeti na rendgenskim snimkama s produljenim tijekom patologija dišnog sustava: opstruktivna plućna bolest kod pušača, bronhijalna astma, silikoza i antrakoza rudara, pneumokonioza i druge kronične bolesti.
Copyright © 2023 www.ishtarmedica.com Sva Prava Pridržana